www.infovek.sk

aktualizácia: 11.01.2011

Výchovný poradca, poradca pre žiakov, učiteľov a rodičov

Ing. Milada Abdul Karimová

Kde: kabinet VP na 2.poschodí

Kedy: utorok 11:30-13:30 a podľa dohody

Telefón:

e-mail: makarimova@gmail.com

1. Základné informácie

- činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov

- výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, špeciálnym pedagógom, pedagogicko-psychologickou poradňou

- v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov: a) informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ b) usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu c) poinformuje o povolaniach, ktoré poznáte a ktoré nepoznáte d) umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí)

- podieľa sa na realizácii prevencie sociálno-patologických javov mládeže, užitočné informácie o prevencii šikanovania môžu nájsť žiaci, rodičia, pedagógovia na internetovej stránke www.prevenciasikanovania.sk

2. Informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach:

www.svslm.sk a www.svsmi.sk /SŠ v Trenčíne a ZA kraji (plán, naplnenosť, dĺžka štúdia, profilové predmety)/

www.stredneskoly.eu /nový internetový on-line katalóg SŠ na Slovensku (rozdelenie SŠ, odbory, DOD,...)/

www.strednaskola.sk /SŠ na Slovensku (študijné, učebné odbory, adresy, kontakt)/

www.povolania.eu /Dotazník záujmov, dotazník zručností/

www.istp.sk, www.svetprace.sk, www.infovek.sk, www.kamposkole.sk, www.pohnitesvetom.sk,www.vasaeuropa.sk,www.skoly-info.sk

Jednou z hlavných úloh VP je profesijná orientácia žiakov na SŠ. Začína sa už v šiestom ročníku, kde ide o predbežný záujem žiakov o SŠ. Práca začína vrcholiť v máji stretnutím VP so žiakmi 8. ročníka. Do konca júna sa odošlú prihlášky žiakov 8. ročníka do výpočtového strediska Liptovský Mikuláš. Pokračuje sa v 9. ročníku, kde od začiatku školského roka monitorujeme záujem žiakov na SŠ.V priebehu mesiacov november, december organizujeme so žiakmi exkurzie na SŠ, prípadne ich navštívia počas dní otvorených dverí s rodičmi. Každoročne navštívia akciu Burza stredných škôl, kde majú možnosť vidieť prezentácie SŠ Žilinského kraja, niektorých SŠ z Moravy a z Poľska - umožnený je priamy kontakt so študentmi a pedagógmi.

Aby sme umožnili žiakom správny výber, pozývame do našej školy zástupcov SŠ.

Práca VP pri výbere SŠ vrcholí vo februári a v apríli, keď po potvrdení prihlášky lekárom, žiakom, rodičom, riaditeľom školy sú odoslané na príslušné SŠ.

Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka na konci 6., 7., 8.. ročníka a za I. polrok 9. ročníka a výsledky TESTOVANIA 9: - jediné národné testovanie po ukončení vzdelávacieho programu ZŠ - testuje úroveň vedomostí žiakov 9. ročníkov ZŠ zo SJ a M - na základe vyhlášky MŠ SR riaditelia SŠ prihliadajú na výsledky TESTOVANIA 9 - TESTOVANIE 9 sa koná 14.3.2012 - o Monitore 9: www.exam.sk, www.statpedu.sk , www.nucem.sk (testy z minulých rokov, výsledky)

HARMONOGRAM PODÁVANIA PRHLÁŠOK NA STREDNÉ ŠKOLY

created by: milan krizan